Besucherzaehler  

BAYRAK4

Sile

ataturk Imzali
Sile haritasi ortai

Ş İ L E

Nüfus: 27.385

Karadeniz sahilinde İstanbul`un yanı başında ki Şile,denizin, kumun, yeşilin, tarihin, sessiz doğanın kucaklaştığı bir yöre.İlçe sınırları içindeki dağların yüzde 90´ı zümrüt yeşili ormanlarla kaplı
Denizi tertemiz, uçsuz bucaksız plajlarının kumu altın renginde ve ince taneli. Bir özelliği de romatizmalı hastalara iyi gelmesi.Yazın pek çok kişi buraya kum Banyosuna gelir. Birbirinde güzel eski evlerin yer aldığı yerleşim merkezi,yüksek kayalıkların üzerinde. Bu nedenle, Şile den denizin manzarasını seyretmeye doyum olmuyor.Özellikle denizin coştuğu  fırtınalı günlerde mendereğin üzerinden aşan azgın dalgalar muhteşem bir manzara oluşturuyor.
 
Çevre ormanlar,domuz,tavşan ve çeşitli kuşlarala kaynıyor. Yörede ki mağaraların ve define hikayalarinin çokluğu,meraklısını buraya çekiyor.
 
Şile`nin sembolü olan 141 yıllık terihi feneri,Karadeniz`in azgın dalgalarıyla boğuşan gemilere klavuzluk yapmaya devam ediyor. İlçeyle bütünleşen bir diğer tarihi eser de,hemen sahilde ki Ocaklıada üzerinde inşa edilen minyatür kalesi.10X10 ebadında ,12 metre yüksekliğinki kale “Madein Bizans” damgası taşıyor taşıyor.
 
Ağlayan Kayalar ise Şile`nin  doğusunda yer alıyor.Kayaların arasında bulunan su kaynağının akış biçimi, ağlayan bir insanın göz yaşlarına benzediği için bu adla anılıyor.
 
Şile`yi tüm dünyaya tanıtan en önemli kültür varlığı ise Şile Bezi.Pamuk ipliğinden el tezgahlarında dokunuyor. En önemli özelliği teri emdiği için, son derece sağlıklı olması.
Şile yaz aylarında denizden faydalanmak isteyenler için eşsiz bir yöre olmakla kalmıyor.
Bahar ve kış aylarında da ayrı bir güzellik sergiliyor.
 
Her keseye hitap eden balık restoranlar şehir merkezinde, limanda ve sahil yolunun sonunda menderğin ucunda yer aliyor.
 
Şile`ye özel otosu ile gidecekler için pek çok yol var.TEM, E5 ve Beykoz üzerinde gidebilirsiniz. Yapacağınız tek iş Şile tabelalarını takip etmek.Üsküdar`dan Belediye otobüsü  kalkıyor.Ormanlar arasından geçen otoban görünümlü ve manzaralı yol 1 saatten az sürüyür.
 
Şile`de her keseye göre konaklama tesisi bulunuyor.
 
Şile sizleri kucaklamak için bekliyor...

 

Ana Sayfa   Hacc Ibadetlerim   Öz Gecmisim   Sairler   Torunlarim   Tercan   Linkler   Sile   Yunus E.Camii   Videolar